Luka w przepisach, która pozwalała sprzedawać niepocięte liście tytoniu bez akcyzy, zostanie zlikwidowana. Projekt ustawy okołobudżetowej zakłada, że stawka na susz tytoniowy ma wynieść 218,40 zł za kilogram. Przedsiębiorcy, którzy nie zastosują się do tego obowiązku, będą musieli liczyć się z zapłatą karnej stawki – 436,80 zł za każdy kilogram.

Papierosy

Resort finansów swoją decyzję tłumaczy chęcią ukrócenia rozwoju nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych oraz zabezpieczeniem wpływów do budżetu państwa. Szacuje się, że z tytułu sprzedaży nielegalnego tytoniu budżet traci już około 1 mld zł rocznie. W ciągu dwóch lat sprzedaż krajanki tytoniowej (czyli tytoniu gotowego do palenia) spadła o połowę do 280 ton miesięcznie. To oznacza, że 70 proc. sprzedawanych obecnie gilz jest nabijane surowcem uzyskiwanym z przerobu suszu tytoniowego. Wysokie ceny papierosów sprawiły bowiem, że ludzie masowo zaczęli produkować w domach tytoń z nieoakcyzowanych, a więc tanich, tytoniowych liści.

Branża tytoniowa odetchnie: wprowadzenie akcyzy pozwoli wyeliminować je z legalnej sprzedaży. – Może nie w stu procentach, ale jest szansa na zmniejszenie procederu o jakieś 80 proc. – uważa Marcin Wiktorowicz, dyrektor korporacyjny British American Tabacco.

Po wprowadzeniu podatku cena paczki papierosów produkowanych z suszu tytoniowego wzrośnie z obecnych 2 zł do 6 zł. Tym samym różnica w cenie między paczką zrobioną z krajanki tytoniowej a tą z suszu stopnieje do niecałego złotego. – To zbyt mało, by zrekompensować gorszą jakość i smak domowych papierosów – przekonuje Grzegorz Wargocki, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Tytoniowego.

Firmy produkujące krajankę zyskają najbardziej. Zwłaszcza że papierosy z niej produkowane nadal będą o połowę tańsze od paczki papierosów produkowanych przez koncerny tytoniowe, za którą trzeba płacić 10 – 12 zł.

– Zwłaszcza że konsumenci nabrali już nowych nawyków. Zrobienie skręta nie stanowi dla nich żadnego problemu. Dlatego przy wyborze produktu mogą kierować się przede wszystkim ceną – uważa Grzegorz Wargocki.

Z wprowadzenia akcyzy zadowoleni są również handlowcy, którzy od ponad roku obserwują sukcesywny odpływ klientów ze swoich placówek do sklepów (zwłaszcza internetowych), w których tanio można kupić susz tytoniowy. Jak mówią, liczba klientów kupujących papierosy spadła o około 15 proc. A to sporo, biorąc pod uwagę, że udział papierosów w obrocie małych placówek wynosi od 10 do 40 proc.

Hieronim Piotrowski, właściciel sklepu spożywczego przy Galerii Sztuki Współczesnej w Warszawie, przyznaje, że w jego placówce wynosi on niecałe 11 proc., jednak już to wystarcza, by była to druga po alkoholu najlepiej sprzedająca się kategoria.

Jest też drugi aspekt wprowadzenia akcyzy na liście tytoniu. Eksperci uważają, że może doprowadzić do zainteresowania się konsumentów na większą skalę wyrobami pochodzącymi z nielegalnych źródeł, które można znaleźć na targach i bazarach. Jak mówi Marcin Wiktorowicz, branża liczy na to, że państwo zacznie z jeszcze większą determinacją zwalczać szarą strefę. Pozostaje tylko pytanie, co będzie, gdy odstraszeni ceną papierosów ludzie przestaną palić.


Będzie droższy prąd? Energetyka podnosi ceny dla biznesu

Od jutra rosną stawki dla ok. 600 tys. firm kupujących energię od Polskiej Grupy Energetycznej. Inni sprzedawcy prądu twierdzą, że nie zamierzają wprowadzić podwyżek, choć przyznają, że są one możliwe.Od kogo kupujemy prądOd 1 grudnia więcej za energię zapłacą klienci biznesowi ze wszystkich grup taryfowych, którzy prąd kupują od spółki PGE Obrót. Spółka nie zdradza, o ile wywinduje rachunki, ale zapewnia, że podwyżki nie będą duże. Z informacji „DGP” wynika, że sięgną one co najmniej 5 proc., ale nie przekroczą 10 proc.– Sprzedawcy muszą dostosowywać ceny sprzedaży energii do realnych kosztów poniesionych na jej zakup – tłumaczy decyzję o podwyżkach Krzysztof Rut, dyrektor komunikacji korporacyjnej PGE.Rzeczywiście, jak pokazują dane z Towarowej Giełdy Energii, dystrybutorzy coraz więcej płacą za energię kupowaną od elektrowni.– W listopadzie na rynku energii obserwujemy skokowy wzrost cen do rekordowych poziomów, sięgających 290 zł/MWh – mówi Kamil Kliszcz, analityk DI BRE.Średnia... ...

Celowe błędy w ewidencji są surowo karane

Przedsiębiorca, który umyślnie nie rejestruje dochodów aby zmniejszyć swoje zobowiązania wobec fiskusa, może zostać ukarany grzywną.Jakub Rychlik, doradca podatkowyPaweł Małecki, doradca podatkowy w Kancelarii Małecki i WspólnicyPaweł Nocznicki, doradca podatkowy, menedżer w Stone & Feather Tax AdvisoryMaciej Grela, doradca podatkowy w kancelarii Gide Loyrette NouelDo redakcji DGP zgłasza się coraz więcej osób, które uważają, że znalazły świetny sposób na ucieczkę przed skutkami nadmiernego fiskalizmu. Niestety wiele z nich z pełną świadomością łamania prawa ukrywa znaczną część uzyskiwanych przez siebie obrotów. Postanowiliśmy sprawdzić w większej grupie osób, jak to wygląda w praktyce.Z krótkiej sondy, jaką przeprowadziliśmy wśród przedsiębiorców, doradców podatkowych i urzędników skarbowych, wynika, że sposobów na ukrywanie rzeczywistych dochodów przez firmy jest co najmniej kilkanaście. I dotyczą one nie tylko dużych przedsiębiorstw transferujących swoje zyski za granicę, le... ...

Najwięcej bankructw od ośmiu lat, firmy znikają z rynku

W nadchodzącym roku liczba bankructw będzie szybko rosła – uważają eksperci Coface Poland. Budownictwo i handel to branże, w których upadnie najwięcej firm.Bankrutuje coraz więcej firmW 2012 r. zbankrutowało o jedną piątą firm więcej niż rok wcześniej – wynika z danych Coface Poland. Polskie sądy ogłosiły bankructwa 877 przedsiębiorstw. To wynik najgorszy od ośmiu lat.Bankructwa zakończone sądowym wyrokiem to tylko niewielki wycinek obrazu pogarszającej się kondycji przedsiębiorstw. Statystyka nie uwzględnia przypadków, w których przedsiębiorcy zawieszają działalność albo sami zamykają interes. Ale upadłości sądowe są twardym dowodem na to, że polskie firmy źle znoszą gospodarczą dekoniunkturę.Za ponad 20-proc. dynamikę wzrostu liczby bankructw w ubiegłym roku odpowiedzialne są głównie dwa sektory. Pierwszy to branża budowlana. Z rynku zniknęło 218 przedsiębiorstw, o 53 proc. więcej niż w 2011 r. Upadali deweloperzy, którzy mają problem ze sprzedażą mieszkań wybudowanych w ciągu ost... ...

Najwyższa kumulacja w Lotto może wynieść nawet 80 mln zł

Szacujemy, że najwyższa kumulacja, jaka mogłaby się wydarzyć w Lotto, to nawet 80 mln zł - mówi PAP członek zarządu Totalizatora Sportowego Piotr Kamiński. Zapowiada wprowadzenie w 2013 r. nowej gry typu "wygraj ekstra pensję".Punkt LottoPAP (Łukasz Osiński): Czy po tym, gdy cena jednego zakładu Lotto wzrosła z 2 zł do 3 zł, Totalizator odczuł spadek przychodów?Piotr Kamiński: W 2009 roku, gdy spółka wprowadziła nowe ceny, nastąpiło pewne obniżenie sprzedaży. Jednak zmiana ceny przyczyniła się do większych kumulacji. Te zaś zwiększają zainteresowanie graczy naszymi produktami. W pierwszej połowie roku mieliśmy dwie rekordowe kumulacje, w drugiej połowie kolejne dwie. Szacujemy, że statystycznie najwyższa kumulacja, jaka mogłaby się wydarzyć w Lotto, to nawet 80 mln zł. Oczywiście tak wysokie kumulacje zdarzają się rzadko, dlatego ten rok jest szczególny. Przekłada się to na już widoczne wyższe wyniki spółki.PAP: Niedawno Totalizator Sportowy wprowadził do swojej najpopularniejszej g... ...

Państwowa ziemia podrożała przez rok o prawie 14 proc.

O 13,8 proc. w ciągu roku podrożała ziemia sprzedawana z państwowych zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych. W III kwartale br. średnio za hektar płacono ok. 17,1 tys. zł - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka ANR Grażyna Kapelko.Średnia cena gruntów rolnych sprzedawanych przez ANR w III kwartale 2011 r. wyniosła 17 114 zł za hektar. Średnia cena gruntów rolnych sprzedawanych przez ANR w III kwartale 2011 r. wyniosła 17 114 zł za hektar. W porównaniu z drugim kwartałem ziemia podrożała średnio o 393 zł, czyli o 2,3 proc., a w stosunku do pierwszego kwartału - o 1957 zł, czyli o 12,9 proc. Natomiast porównując III kwartał 2011 r. z III kwartałem 2010 r. cena wzrosła o 2070 zł, czyli o 13,8 proc.Najwyższe ceny uzyskano w województwach: kujawsko-pomorskim (25,4 tys. zł za 1 ha), śląskim (24,3 tys. zł/ha) i opolskim (22,9 tys. zł/ha), a najniższe w województwach: lubelskim (11,0 tys. zł/ha), podkarpackim (11,4 tys. zł/ha) i lubuskim (11,9 tys. zł).Najdrożej rolnicy płacili za duże ni... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
1+7=?


Informacje o plikach "cookies"