Założenie żaluzji powinno podlegać obniżonej stawce podatku od towarów i usług bez względu na to, czy wykonywane jest wewnątrz, czy na zewnątrz budynku.

VAT

Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach uzależniają zastosowanie 8-proc. VAT do montażu żaluzji czy rolet od tego, gdzie taka instalacja ma miejsce – na zewnątrz czy wewnątrz budynku. Jak tłumaczy Tomasz Wagner, doradca podatkowy w Ernst & Young, w tym pierwszym przypadku urzędnicy pozwalają na stosowanie obniżonego VAT, a w drugim nakazują rozliczenie według 23-proc. stawki podstawowej. Można jednak sprzeciwiać się obecnemu podejściu fiskusa, a to za sprawą najnowszego orzeczenia WSA w Gliwicach (wyrok z 30 lipca 2012 r., sygn. akt III SA/Gl 518/12).

– Z rozstrzygnięcia wynika, że nie tylko montaż żaluzji i rolet na zewnątrz budynku, ale również wewnątrz pomieszczeń, może podlegać obniżonej, 8-proc. stawce – komentuje nasz rozmówca.

W sprawie tej podatnik dostarczał materiały i wykonywał montaż wewnętrznych i zewnętrznych rolet, markiz i żaluzji. Do swoich usług zamierzał stosować 8-proc. stawkę na podstawie art. 41 ust. 1, ust. 2, ust. 12 – 12b ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.). Organ podatkowy odwołał się do językowej i potocznej wykładni pojęć „przebudowa”, „remont” i „modernizacja” i uznał, że montaż rolet nie mieści się w tych pojęciach.

– Organ przyrównał te czynności do montażu szaf wnękowych czy karniszy i w rezultacie zakwestionował możliwość objęcia ich obniżonym VAT – tłumaczy Tomasz Wagner.

WSA w Gliwicach przyznał rację podatnikowi. W ocenie sądu nie można przyrównywać montażu elementów trwałych, o charakterze podwyższającym standard, mającym znaczenie dla ciepła budynku, zapobiegającym włamaniom, do montażu szafek albo karniszy.

– Wyrok na razie jest nieprawomocny, a zatem z obniżeniem stawki VAT dla tego rodzaju instalacji należy się wstrzymać do czasu ugruntowania praktyki sądowej lub do czasu uzyskania własnej interpretacji indywidualnej – radzi ekspert.

Zdaniem Tomasza Wagnera wyrok jest słuszny, gdyż nawet Komisja Europejska sugeruje opodatkowanie takich samych dóbr lub usług tą samą stawką, a co najważniejsze – korzystny dla podatników.


Ekologiczne sady mogą stracić unijne wsparcie

Ministerstwo Rolnictwa chce ograniczyć dopłaty dla certyfikowanych owoców. 
– To zahamuje rozwój polskiego rynku ekożywności – alarmują producenci. – Rząd deklaruje, że Polska jest krajem zielonym, rolniczym, z żywnością najwyższej jakości. Tymczasem za tymi słowami nie idzie działanie 
– mówi „Rz" Danuta Pilarska, prezes stowarzyszenia Ekoland. – Zamiast wspierać rolników ekologicznych, resort rolnictwa zamierza ograniczyć dla nich wsparcie – dodaje. ...

Jakie cechy powinny posiadać akumulatory?

Akumulatory, żeby mogły prawidłowo spełniać swoją funkcję, powinny posiadać szereg cech umożliwiających im prawidłowe działanie. Pierwszą z nich jest zdolność wielokrotnej regeneracji, pozwalająca na użytkowanie przez długi czas, co niewątpliwie jest cechą bardzo pożądaną przez użytkowników. Żeby sprostać tym wymaganiom, producenci wprowadzają na rynek coraz nowsze rodzaje akumulatorów o większej wydajności, niestety najczęściej innowacyjność wiąże się z wyższym kosztem zakupu, na który nie każdy może sobie pozwolić. Ponadto akumulatory nie powinny być źródłem emisji substancji szkodliwych dla środowiska, ponieważ zanieczyszczenie planety jest bardzo duże i w związku z tym wszystkie potencjalne źródła zanieczyszczeń, o ile jest to możliwe, należy eliminować. Współczesne akumulatory muszą być niezawodne, działać w każdych warunkach. Konieczność ładowania ich przez kilka dni, tak jak robiono to w przeszłości, wydaje się aktualnie nie do pomyślenia. Ostatnią pożądaną cechą jaką powinny... ...

Idą święta. Znacznie droższe niż rok temu

Zorganizowanie tegorocznych świąt Bożego Narodzenia będzie o blisko 10 proc. droższe niż przed rokiem.Koszyk zakupowy „DGP”, w którym znajduje się 25 najpopularniejszych produktów, kosztuje już prawie 200 zł (średnia z trzech marketów: Auchan, Carrefour i Bomi). To niemal 20 zł więcej niż w grudniu 2010 r.Poziom inflacji wskazywałby na mniejsze podwyżki w sklepach – wrześniowa osiągnęła 3,9 proc., a październikowa 4,3 proc. Całoroczną eksperci prognozują na 4,2 proc. Tyle że to nie inflacja wpływa na wysokie ceny żywności, a odwrotnie – to inflacja idzie w górę przez drożejącą żywność. W październiku w stosunku do września produkty spożywcze podrożały o 1,1 proc., gdy wskaźnik inflacji miesiąc do miesiąca wyniósł 0,7 proc.Za drożejącą żywność odpowiadają rekordowe ceny paliw, które odbijają się na kosztach transportu, oraz drożejące surowce. Najlepiej widać to na przykładzie zbóż. W I półroczu ich ceny podskoczyły ze względu na nieurodzaj zbiorów w 2010 r. W efekcie podrożało pieczy... ...

Czy to oni dostaną w tym roku Nobla? Zobacz faworytów

Redakcja naukowa szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter" opublikowała w niedzielę swoje noblowskie typy. Nazwiska tegorocznych laureatów Nagrody Nobla zostaną ogłoszone w najbliższym tygodniu.W poprzednich latach dziennikarzom tej gazety kilka razy udało się trafnie wytypować nazwiska noblistów.Według znanej szwedzkiej dziennikarki naukowej Karin Bojs tegorocznego Nobla w dziedzinie medycyny, którego laureat zostanie ogłoszony w poniedziałek, może otrzymać Japończyk Shinya Yamanaka za pracę nad komórkami macierzystymi iPS. Nagrodę mógłby dzielić z z Brytyjczykiem Johnem Gurdonem, który pierwszy na świecie dokonał klonowania zwierząt, oraz Kanadyjczykiem Jamesem Tillem za odkrycie komórek macierzystych krwi, ratujących życie wielu tysięcy chorych na białaczkę.Dziennikarka "Dagens Nyheter" nie wyklucza też, że sprawdzą się przewidywania agencji Reuters i Nobla w dziedzinie medycyny otrzymają Brian Druker, Nicholas Lydon oraz Charles Sawyers za opracowanie leków pomagających walczyć z b... ...

Koniec z tanim piwem? Rosną ceny złocistego trunku

To zła wiadomość dla smakoszy złocistego trunku. Po raz pierwszy od dwóch lat analitycy branży handlowej zaobserwowali wzrost ceny piwa. Już w grudniu ubiegłego roku za litr piwa trzeba było zapłacić 5,15 zł.PiwoZdaniem Wojciecha Mrugalskiego z Kompanii Piwowarskiej wzrost cen piwa może świadczyć o tym, że część konsumentów częściej sięga po piwa z wyższej półki – pisze portalspozywczy.pl, cytujący badania opublikowane w Pulsie Biznesu.Według specjalistów z branży wzrost cen spowodowany jest zmianą przyzwyczajeń polskich piwoszy – coraz więcej osób kupuje piwa Premium. Obecnie na sklepowych półkach trudno już jest znaleźć tradycyjny pasteryzowany full. Najczęściej, dzięki niewielkim browarom, można znaleźć na nich piwo niepasteryzowane, smakowe, za które trzeba więcej zapłacić. Stąd średnia cena kupowanego piwa wciąż rośnie.Producenci przypominają również, że wzrost cen piwa wynika z rosnącej presji kosztowej gdyż rosną ceny surowców do produkcji piwa jak również ceny opakowań ora... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
3+5=?


Informacje o plikach "cookies"